عمومی

فواید و عوارض مصرف قهوه

داروخانه دکتر شیروئی - کرمانشاه

کدام ماده مخدر در دنیا بیشترین مصرف را دارد؟

پاسخ این سوال نیکوتین یا چیز غیر قانونی دیگری نیست. کافئین است و محبوب ترین شکل آن قهوه است. بسیاری از مردم شوخی می کنند که نمی توانند بدون قهوه زندگی کنند برخی ها هم از آن متنفرند. قهوه فواید بسیاری دارد اما اثرات جانبی هم دارد به خصوص اگر زیاد مصرف شود که در این بخش از سلامت نمناک به تمامی آنها پرداخته شده است.


خواص و فواید قهوه برای سلامتی بدن

1:قهوه انرژی را افزایش می دهد

افراد آن را می نوشند و کم تر احساس خستگی می کنند چون کافئین دارویی محرک است. وقتی قهوه مصرف می کنید، کافئین در جریان خون جذب می شود سپس به سمت مغز حرکت می کند که در آن، انتقال دهنده عصبی آدنوزین را مسدود می کند.

آدنوزین یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده است، اگر چه به انتقال انرژی کمک می کند اما به عنوان بخشی از سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. این به آن معنی است که برانگیختگی را سرکوب می کند و خواب را بهبود می دهد. معمولا، میزان آدنوزین در مغز هر ساعت وقتی بیدار می شوید افزایش می یابد و بیشتر و بیشتر خواب آلود می شوید و هنگامی که مسدود شود، انتقال دهنده های عصبی دیگری مثل نور اپی نفرین و دوپامین افزایش پیدا می کنند. این همان چیزی است که اثر محرک را ایجاد می کند. تعداد نورون ها نیز افزایش می یابد در نتیجه بیشتر بیدار می مانید.

بسیاری از تحقیقات نشان می دهند که قهوه حافظه، حالت، سرعت واکنش، هوشیاری و عملکرد شناختی عمومی را بهبود می دهد بنابراین علاوه بر افزایش سطح انرژی، قهوه نیز شما را باهوش تر می سازد.


2:قهوه عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد

وقتی کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند، می رود که سیگنال ها را به قسمت های دیگر بدن ارسال کند. به سلول های چربی پیام داده می شود که چربی بدن را تجزیه کنید؛ در کوتاه مدت مصرف کنندگان قهوه می توانند به طور خاص چربی ها را بسوزانند. مطالعات نشان داده اند که قهوه می تواند تا 29 درصد چربی در افراد لاغر و 10 % درافراد چاق را بسوزاند. وقتی چربی در جریان خون ترشح می شود، اسیدهای چرب آزاد می شوند. سپس می توانید از آن ها به عنوان سوخت استفاده کنید.

با تغییر کم در انواع مختلف قهوه، قهوه می تواند متابولیک را 3 تا 11 درصد افزایش دهد اما از همه مهم تر، کافئین میزان آدرنالین در خون را افزایش می دهد. می دانید آدرنالین باعث می شود چند ساعت بدوید؟ هدف از این هورمون، آماده کردن بدن برای اعمال فشار فیزیکی شدید است. همه اینها را کنار هم بگذارید، شما می توانید عملکرد فیزیکی خود را با نوشیدن قهوه بهبود بخشید و دفعه بعد که به سالن ورزش میروید، قبل از اینکه شروع کنید یک فنجان قهوه سیاه را امتحان کنید.


3:قهوه می تواند درد پس از ورزش را کاهش دهد

نه تنها قهوه می تواند به شما کمک کند که بهتر کار کنید، پس از آن نیز از شما مراقبت خواهد کرد. برای کاهش درد عضلات نوشیدن دو فنجان قهوه را امتحان کنید. در آزمایشی شرکت کنندگان بعد از اینکه ماهیچه های آن هاعجیب و غریب تحریک شدند با ورزش،در آخر نوشیدنی ها را مصرف کردند. با این نوع تمرین، ماهیچه های شما به خاطر نیروی مخالف، بزرگ تر می شوند.

یک ساعت پس از نوشیدن قهوه، شدت درد از صفر تا 100 محاسبه شد. قهوه باعث کاهش قابل توجهی در درد شده بود و براساس این یافته ها، نوشیدن حدود 2 فنجان قهوه دم کرده پس از ورزش به میزان زیادی به کاهش درد کمک خواهد کرد.


4:قهوه می تواند احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد

بیماری آلزایمر، که به عنوان “بیماری قدیمی” شناخته می شود، معمولا بر سالمندان بالای 65 سال تاثیر می گذارد. این عامل اصلی زوال عقل است. هم چنین شایع ترین بیماری اعصاب در سراسر جهان است. این یک اختلال ذهنی برگشت ناپذیر است. به تدریج، افراد مبتلا به آلزایمر مهارت های حافظه خود را از دست می دهند متاسفانه هنوز هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد. با این حال، اقدامات پیشگیرانه زیادی وجود دارد که می توانید انجام دهید.

بسیاری از مطالعات نشان می دهند که مصرف کنندگان قهوه می توانند بیش از 65 % شانس ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهند. در مطالعه ای با 54 شرکت کننده، مصرف کافئین با ریسک بسیار پایینی همراه بود. این امر مستقل از عوامل دیگر نیز بود.


5:قهوه می تواند خطر ابتلا به پارکینسون را کاهش دهد

بعد از بیماری آلزایمر، پارکینسون دومین بیماری عصبی شایع است. و مثل آلزایمر، هنوز هیچ درمان شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد.این بیماری در زمانی ایجاد می شود که نورون ها، دوپامین را در مغز مرده تولید می کنند. در افرادی که قهوه می نوشند حدود 32 تا 60 درصد احتمال آن را کاهش می یابد. این ممکن است به این دلیل باشد که کافئین دارای اثر مثبت روی انتقال دهنده های عصبی دوپامین است. علاوه بر پیشگیری، قهوه ممکن است به کسانی که از پارکینسون رنج می برند نیز کمک کند. طبق گزارش موسسه تحقیقات مرکز سلامت دانشگاه مک گیل، کافئین می تواند به کنترل حرکت کمک کند.


6:قهوه می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند

همان طور که قبلا ذکر شد، کافئین سطح دوپامین را در جریان خون افزایش می دهد. دوپامین انتقال دهنده عصبی است که مسئول حرکت، حافظه و شناخت است. با این حال، آن هم چنین نقشی را با احساس لذت بازی می کند و این ممکن است دلیل این باشد که چرا قهوه به مبارزه با افسردگی کمک می کند. مطالعه ای که توسط هاروارد انجام شد نشان داد زنانی که قهوه می نوشند باید 20 % کم تر از افسردگی داشته باشند. مطالعه دیگری که به دنبال افراد 208،424 انجام شد نشان داد که کسانی که قهوه می نوشند، کم تر از 53 % احتمال خودکشی دارند که برای هر دو مطالعه، عدد جادویی 4 (یا بیشتر) بود.


7:قهوه می تواند به سلامت کبد کمک کند

کبد مسئول صدها وظیفه است که بدن را فعال نگه می دارد. بیماری هایی که می توانند بر کبد تاثیر بگذارند نیز متعدد هستند. آن ها شامل هپاتیت، بیماری کبد و… هستند. بسیاری از اینها منجر به سیروز می شوند. خوشبختانه، قهوه می تواند سلاحی علیه سیروز باشد. هر روز 4 یا چند فنجان قهوه بنوشید که ممکن است ریسک را تا حدود 22 درصد کاهش دهید. در نتیجه یک جز در قهوه به ویژه در برابر سیروز الکلی مفید است. این موضوع با تحقیقات دیگری تقویت شد. این نشان داد که نوشیدن روزانه دو یا چند فنجان بیشتر می تواند احتمال مرگ را از سیروز جگر تا حدود 66 درصد کاهش دهد.


قهوه چه تاثیرات مثبت دیگری بر کبد دارد؟

دکتر کارلو لا وچیا و دیگر محققان میلان، ایتالیا دریافتند که نوشیدن قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را نیز کاهش دهد. نوشیدن منظم قهوه ممکن است باعث کاهش PSC ریسک شود. یک بیماری نادر است که مجاری صفراوی را تحت تاثیر قرار می دهد. قهوه می تواند آنزیم کبد را کاهش دهد، همانطور که در مطالعه ای در ژورنال پزشکی هپاتولوژی نشان داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *